TÜRK FUTBOLUNDA YENİ DÖNEM

YABANCI SINIRI KALKTI… TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı üyelerinin Riva’da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirdikleri toplantının ardından devrim gibi kararlar alındı.

Buna göre; Gelecek sezondan itibaren takımların kadroları 28 kişilik olacak ve 14’ü yabancı, 14’ü yerli olabilecek. Takımlar 11 yabancıyla sahaya çıkabilecek. 18 kişilik maç kadrosunda kulüpler 7 yerli futbolcu bulunmak zorunda olacaklar. Ayrıca, 18’deki 7 yerli  oyuncudan birinin kaleci, birinin de altyapıdan olması zorunluluğu getirildi.demiroren_gumusdag_yarsuvat_yardimci

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında konuya açıklık getiren Başkanımız ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ yaptığı açıklamada, “TFF bir çalışma içindeydi. Biz de onlarla istişare içindeydik. TFF ile Kulüpler Birliği Vakfı’nın bu diyalog ortamı, özlem duyulan bir durumdur. Sizlerin huzurunda bir kez daha TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve ekibine, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’e teşekkür ediyorum. İstişare ederek, konuları tartışarak, Türk futbolunun menfaatleri yönünde kararlar alma noktasında, çok önemli bir diyalog süreci yaşadık. Bunun da Türk futboluna katkı sağlayacağına tüm kalbimizle inanıyoruz. Şu an zannediyorum 11-12 kulüp başkanımız aramızda. Aramıza katılamayan kulüp başkanlarımla da telefonda görüştüm. Bu projeye hepsinin tam desteği var. Biz Kulüpler Birliği Vakfı olarak bu projeye tam destek vermekteyiz. Türk futboluna hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu. 

2015-2016 sezonunda yabancı kuralı serbest diyebiliriz diyen Başkan Göksel Gümüşdağ, “Serbestlik diyoruz ama sistem öyle güzel kurulmuş ki. Sayın Fatih Terim uzun süredir bu konu üzerinde çalışıyordu. Hem profesyonel olarak hem kulüp hem de milli takım hocası olarak bunun sıkıntılarını yaşamış biri. Bizler de fikirlerimizi verdik. Tüm kulüplerin desteğiyle kabul gördü” değerlendirmesinde bulundu.2015-2016-sezonunda-yabanci-serbest-758530-664x354

“Mali kriterler olmazsa olmazımız”
Yeni sistemin kulüplere mali anlamda destek de getireceğini aktaran Başkan Göksel Gümüşdağ, özellikle yerli oyuncu tercinin artması için TFF tarafından teşvik ödemeleri yapılacağını aktarırken, mali disiplin kriterlerini de çok önemsediklerini anlattı.

Bu sistemle birlikte SGK’ya, maliyeye, oyuncusuna borcu bulunan, UEFA’da veya FIFA’da kesinleşmiş borcu olan kulüplerin transfer yapamayacaklarını vurgulayan Gümüşdağ, sözlerini şöyle tamamladı: 
“Ligde şu an bu kriterlerden etkilenecek kulüp yok. Son yaptığım incelemelerde davalı olan var ama borcu varsa da yapılandırmış. O kulüpler yaptırıma dahil değil. Mali kriterler üzerinde TFF ve biz ısrarla duruyoruz. Mali kriterler olmazsa olmazımız. Bu konuyla ilgili Hüsnü Güreli’nin federasyonda başlattığı bir çalışma var. Bu sistem de mali yapıyı düzene sokacak, UEFA kriterlerine uymayı sağlayacak bir durum olacak. Herkes daha hassas olmak durumunda.”