ABDULLAH AVCI İLE 5 YIL DAHA

Başkanımız Göksel Gümüşdağ’ın katılımı ile teknik direktörümüz Abdullah Avcı’nın sözleşmesi 2023-2024 sezonu sonuna dek uzatıldı.

Kulübümüzün amacının her yıl daha da büyümek olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Göksel Gümüşdağ, “Biz uzun süreli planlamalar yapıyoruz. Bu sebeple doğru yolda ilerliyoruz. Abdullah hocanın yardımcıları ile birlikte bu kulübe çok büyük katkıları var. Bizim her yıl amacımız, bu kulübü daha da büyütmek. Uluslararası alanda da ses getiren bir camia durumuna getirmek. Saha ve teknik kısım patronluğunu tamamen Abdullah hocaya verdik. Kendisine 1 gün evvel deklare ettik ve 5 yıl daha çalışma istedik” dedi.
Kulübümüzle gönül bağı olduğunu belirten Abdullah Avcı, şu ifadeleri kullandı: “Genç Milli takımlarda çalışırken, 1 Haziran 2006’da bu yola başladık. 17 Kasım’da Milli takıma getirildim. Sonrasında da 5 Haziran 2014 itibariyle yeniden buluştuk. 4,5 sene sonunda geldiğimiz nokta son derece önemli.
Başarılı bir teknik direktörün arkasında ona destek olan bir başkan vardır. Bu futbolu geliştirmeye çalışacağız. Dünyadaki modern futbolu uyguluyoruz ve bunun sonucunu alırken saygı görüyoruz.
Belki de Avrupa’da ilk defa stat, alt yapı ve akademi aynı anda hizmette olacak. Çok önemli futbolcularla çalışıyoruz. Futbolcularımızın adına da kişisel tarihimizi zenginleştirme evresine adım atmak istiyoruz.
Umarım hem Türk futbolu adına hem de kulübüm adına hayırlısı olur. Başkan ve teknik ekibe teşekkür ediyorum.
Kısa, orta ve uzun vade planlarıyla hareket ettik. Aldığımız sonuçlar bizi yarışmanın içine erken itti. Futbolda kısa vadedeki hedefimiz, bu sezonu sonuçlandırmak. Bir kupa kazanmak kulübün kültürünü de oluşturacaktır. Sonra da akademi projesi var.
Futbolda her zaman büyük neticeler alamayabilirsin. 4,5 seneye baktığımızda bir istikrar yakaladık. Yurt dışına oyuncu yollamak da beni mutlu edecek.
Benim çalışma modellerim vardır. Herkes fikrini söyler. Ekibim de kendini geliştirmelidir. Bugünün dönemi ve liderleri bu şekilde çalışıyorlar. Şuan ekibimiz içerisinde de potansiyelli antrenörler var. Bu, Türk futboluna katkı sağlayacaktır.
Bizim kulüple gönül bağımız var. Belediye döneminde işler kötü gidiyordu, takıma hakim olamıyordum. Başkanın yanına gidip “İşler iyiye gitmiyor” dedim, “oyuncuların yanına gidelim” dedi ve orada bana sahip çıktı.
Bu durumu takımla da paylaştık. Benim buralara gelmemde başkanın da büyük payı vardır.”
Yönetim Kurulu Başkanımız Göksel Gümüşdağ, “Siyaset Başakşehir’in şampiyon olmasını istiyor ve bunu destekliyor” ile Arda Turan transferine İstanbul Halk Ekmek’in sponsor olduğu iddialarına “100 yıllık çınarlarla yarışta olduğunuzda bunların konuşulması çok doğal. Herhalde bizi konuşanların çoğu, 5 yıl öncesini veya başka şeyleri hayal ediyor. İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü, 7 ortaklı bir anonim şirkettir. Bu şirketin doğru veya kötü yönetilmesinden biz sorumluyuz. Kötü yönetiminden mal varlığımızla mesulüz. Göztepe ve Kasımpaşa hariç mevcut kulüplerin böyle bir şeyi söz konusu değil. Aslında biz, zoru başarıyoruz. Eğer bugüne kadar siyaset müdahale etseydi Çaykur Rizespor veya geçmişte İstanbul Büyükşehir Belediyespor düşmezdi. Bunlar çok mantıksız şeyler. Haksızlık da ediyorlar. Herhangi bir şirketin bize sponsor olma olasılığı sıfır. Bunlar Sayıştay’a tabi şirketler. Böyle bir şey mümkün değil ama konuşuyorlar” yanıtını verdi.

Gümüşdağ, 2017-2018 gelirleriyle ilgili hazırlanılan grafiği paylaşarak şunları söyledi:

“Süper Lig ve Türkiye Kupası gelirlerinin bütçedeki payı yüzde 36,2. UEFA gelirleri yüzde 17,9. Oyuncu satış geliri, 26,5. Reklam, isim hakları, sponsorluk gelirleri yüzde 16. Burada bir yanlışlık ve haksızlık yapıyorlar. Bütçemizin sadece yüzde 16’sı sponsorluk geliri. Türkiye’de yerli altyapıdan gelen oyuncunun yurt dışına satış rekoru İstanbul Başakşehir Futbol Kulübünde. 15 milyon avro nakit alındı. 100 bin liraya Zonguldak’tan aldığımız Enver Cenk Şahin’i 2 milyon 250 bin avroya Bundesliga’ya sattık. 220 bin avroya aldığımız Stephan Badji’yi 2 milyon 750 bin avroya Anderlecht’e sattık. En son 100 bin avroya Olympiakos’tan aldığımız Da Costa’yı El Ittihad’a 4 milyon avroya sattık. Geçen sene UEFA’ya katıldık. Toplam 30-35 milyon avro yaptı. Burada biraz vicdansızlık biraz da haksızlık yapıyorlar. Başakşehir Futbol Kulübünün başarısı örtülemez, gizlenemez. Türkiye’de model bir kulübüz. Yanlış yönetimimizden birinci derece sorumluyuz.

Diğer kulüplerin de geçmişten gelen borçları var. Bu kulübün Süper Lig lisans haklarını aldığımda 17,5 milyon lira bedel ödedim. Kulübü doğru yönettim. Hem kulübüm borçlu değil hem de takımım yarışta. Başakşehir Futbol Kulübü, 5 yıllık planlamalarla ve vizyonla yönetilen bir kulüp. Onun için başarı geliyor. Türkiye’de bir başkanın 10 yıl başka bir teknik direktör ile çalışmadığı kulüp var mı? Ben Abdullah Avcı’dan başka hoca ile çalışmadım. Türkiye Futbol Federasyonu’na gittiğimde A Milli Takım’da da Abdullah Avcı ile çalıştım. Hiç ayrılmadık. Ayrılmak da iyi gelmiyor. Türkiye’de değil uluslararası alanda bizlerle bu iş modelini konuşmaya gelenler var.

Arda Turan’ın imza töreninde bir tarafımda Evershine Group Holding, diğer tarafımda Makro ve Medipol’ün temsilcileri vardı. Onlar da sponsorluk yaptılar. Bunu doğru yönetirsiniz, bunları oluşturabiliyorsunuz. Bundan neden rahatsız olunuyor. Başakşehir Futbol Kulübü, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin gelmesi için en çok mücadele eden kulüptür. Buna rağmen VAR en çok bize zarar verdi. Biz, Türk futbolunda doğru model oluşturmayı, örnek olmayı istiyoruz. Süper Lig’de bir kulübün borcu yok ise denk bütçesini oluşturur, üstüne de kasasına para koyar. Bu yoğurt yiyişine bağlı. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bize haksızlık ediyorlar. Doğru olanı alkışlamayı bilmemiz lazım. Zirveyi zorladığımız için bunlar oluşturuluyor. 2017-2018 sezonunda 38 milyon 739 bin 982 lira vergi ödemişiz. Bu sezon tahmini 44 milyon 74 bin 535 lira vergi ödeyeceğiz” dedi.

Teknik direktörümüz Abdullah Avcı ise konuyla ilgili “4.5 senelik sürecin ilk iki senesini dördüncülük ile geçip bu tip algıların, konuşmaların olmadığı bir dönemi yaşamıştık. Son iki senedir yarışırken, ligin zirvesinde olurken bütün istatistikler ve modern futbol İstanbul Başakşehir’i gösteriyor. Biri bizi şampiyon yapacaksa geçen sezon olurduk. Son üç sezondur ilk yarıyı lider bitiriyoruz. Topa sahip olma, rakip ceza sahasına girme, en az gol yeme ve en çok mesafe kat etmede lideriz. Bunun ekibin ve kulübün emeğine saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Lütfen buna saygı gösterin” ifadesini kullandı.